پاره ای اطلاعات در مورد اولین مکان های تجاری خیابان زند

ساخت وبلاگ
چکیده :   در بدو امر باید تذکر بدهم که پاساژ های تجاری زیادی در قبل از دهه ۴۰ در خیابان زند به جز چند مورد ک... با عنوان : پاره ای اطلاعات در مورد اولین مکان های تجاری خیابان زند بخوانید :

  در بدو امر باید تذکر بدهم که پاساژ های که ذکر خواهم کرد یافت نمی شد و در فرعی آن داریوش تعداد قابل توجهی از جمله پاساژ دشتی و کازرونیها که انواع مشاغل در آن بود و ... یافت می شد اما در خود خیابان اصلی نخستین و مهم ترین پاساژ ها، پاساژ بحرینی بود، که توسط فردی به نام حاج جعفر رویان در سال ۱۳۴۶ به بهره برداری رسید .

ایشان در جنوب فارس متولد شد در زمانی که هنوز بحرین جزیی از ایران بود به بحرین مهاجرت کرد و بعد از تهیه سرمایه ای اقدام به تاسیس داروخانه ای در بحرین نمود و بعد از بدست آوردن سرمایه ای به شیراز بازگشت و زمین بزرگی را در نبش خیابان زند خریداری و سپس شروع به ساخت پاساژی نمود . 

اما بعد از فروش واحد ها و جدایی بحرین از ایران همراه با خانواده به بحرین بازگشت تا چندین سال پیش که فوت شدند

بعد از آن پاساژ حقیقت معروف به کاخ نور در سال ۱۳۴۸ ساخته شد و ۱۳۴۹ افتتاح گردید سازنده آن فردی به نام حسن حقیقت بود که با سرمایه ۸ میلیون آنرا ساخت ایشان متولد لار بودند و بعد از کسب سرمایه در کشور های عربی برای ساخت پاساژی به شیراز آمدند بعد از خرید زمین از یک فرد یهودی و ساخت، ایشان آن را به اداره موقوفات می فروشد و به کشور فرانسه مهاجرت می کنند.

بعد از آن پاساژ شهرشب جنب سینما آریانا در سال ۱۳۵۶ توسط فردی به نام صدیق افتتاح شد این پاساژ با هفت طبقه  و دو پارکینگ بلند ترین و بزرگ ترین پاساژ و بوتیک شیراز  به شمار می رفت اما شش طبقه دیگر به دلیل اینکه دولت وقت برای درآمد بیشتر ، طبقه زیر زمین و پارکینگ شماره یک آن را تبدیل به مغازه کرد و ی برای پارکینگ طبقات دیگر نبود نتوانست افتتاح شود.

بعد از درگذشت مرحوم صدیق این ساختمان در اختیار ورثه آنان اکنون قرار گرفته است . در سال ۱۳۶۷ پاساژ فر جادیان توسط خلیل فرجادیان در نبش خیابان انوری افتتاح شد ایشان مانند بقیه پاساژ سازان شیراز از اهالی جنوب و شهر لار بودند که در قطر، کویت و دبی تجارت می کردند و بعد جمع آوری سر مایه ای این مکان را می سازند.

...
نویسنده : بازدید : 5 تاريخ : يکشنبه 10 دی 1396 ساعت: 5:28