گذشته پارک های شیراز

ساخت وبلاگ
چکیده : اولین پارک شیراز در نزدیک باغ صفا در سال 1345 در زمین های متعلق به نادر کاظمی، رجبعلی صراف و تعدادی ... با عنوان : گذشته پارک های شیراز بخوانید :

اولین پارک در نزدیک باغ صفا در سال 1345 در زمین های متعلق به نادر کاظمی، رجبعلی صراف و تعدادی خانه که در بالای فلکه گاز واقع بودند، با مساحت تقریبی 200000 هکتار به نام پارک فرحناز یا پارک شهر شکل می گیرد. در روز افتتاحیه پارک؛ خود شاه حاضر می شود، بعد از دیدار از بخش های مختلف حوض بزرگ و بازی کودکان و چرخ و فلک و ... و دو روز در شیراز در خیابان ارم باقی می ماند.

دومین پارک شیراز به نام خلد برین یا به قول عوام پارک ولیعهد در سال 1346 در زمین های فردی به نام، محمد توکلی ؛ که دو دختر داشت و در بازارچه فیل می زیست، در 80000 هکتار تاسیس می شود. که شیوه جدیدی در ساخت آن به کار گرفته می شود و طرح پایین به بالا از شمال به جنوب را در ساخت آن استفاده می کنند. در بدو ساخت چرخ و فلکی بزرگ و به علاوه بازی کودکان؛ چندین تنقلاتی و استخری بزرگ در ضلع جنوب شرقی ساخته و پرداخته می شود، که این استخر، در سالیان اخیر تخریب و تبدیل به پایانه اتوبوسرانی شد.

قبل از ساخت این پارک، پارکی در خود فلکه ولیعهد، ساخته شده بود که در سال 1354 در سالروز جشن های 2500 ساله ستونی در آن از تخت جمشید ساخته می شود. اکنون این پارک درون فلکه تخریب و پلی بی قواره جایگزین آن شده است، که قرار بود مشکل ترافیک آن قسمت را حل کند اما این گونه نشد.

...
نویسنده : بازدید : 5 تاريخ : جمعه 29 دی 1396 ساعت: 4:48